Historický okamih – ČT odvysiela príhovor nášho prezidenta Andreja Kisku namiesto svojho

20. augusta 2018, trinastyhrac, Nezaradené

Pravdupovediac od roku 1948 len málokedy máme ako národ možnosť vypnúť hruď a byť pyšný na nefalšovaný úspech našich rodákov vo svete. Občas sa udeje nejaký športový úspech, občas sa mihne nejaký vedec, ktorý prispel do sveta nejakým objavom, občas sa nejaký rodák mihne v renomovanej zahraničnej firme. Nemáme žiadnych spisovateľov, novinárov, hercov, ktorí by sebavedomo zabúchali na globálnu bránu a ukázali im potenciál krajiny. Stále nemáme žiadnu Nobelovú cenu, ani výraznú globálnu firmu. Turisti našu krajinu viac menej obchádzajú a i poľskí kamionisti radšej používajú českú tranzitnú trasu, pretože skúsenosti s našou pohostinnosťou nepustia.

V politickej sfére naša koalícia a vlastne i opozícia pohodlne ťahajú nudného, špinavého, komunistického káčera. Nové mená a značky nie sú schopné priniesť žiadnu inováciu a lacné hašterenie a osobné záujmy sú im prednejšie ako pokrok krajiny. Politici ťažia z naučených zločineckých modelov manipulácie, ktoré boli nadrilovaní na školeniach ŠTB, KSS, ĽM alebo MGIMO. Mladých rýchlo zaučia do sveta prázdnych fráz, neexistujúcich úspechov a presvedčivých predvolebných sľubov, ktoré buď vyšumia alebo sa nájdu tisíce výhovoriek, prečo sa to nemohlo splniť. Nikto nevie ponúknuť zmysluplný koncept, ktorý by mal hlavu i pätu a využil potenciál národa, geografickej polohy alebo členstva v EU. Prakticky máme len formálnu políciu, justíciu, kde jasné uplatňovanie selektívneho práva degraduje väčšinu obyvateľstva do úlohy bezprávnych otrokov. Školstvu a zdravotníctvu dochádzajú baterky. Všetko funguje na zotrvačník.

Preto úprimne poteší keď náš prezident Andrej Kiska vystúpi v Českej televízii namiesto ich Zemana. Veľmi poteší keď nám ho Česi verejne závidia a je pre nich snom, ktorý sa im len tak rýchlo nesplní. Áno náš prezident je iný ako väčšina domácich politikov a tým, že narúša život v zahnívajúcom rybníku falošnej stability a istôt, tým je tŕňom v optike neschopných demagógov.

Preto si vychutnajme Kiskov príhovor a 50 rokov po bratskej invázii naberme novú paru, aby sme mali silu zmeniť zatuchnutú krajinu k tomu, čo sme si pred 29 rokmi vysnívali.